Start List

Endurance 24h 2019 start list
# NAME CLUB (CITY) CLASS YoB NAT. Best results
1 Marianna Zaikova Adventure Athlete Female 1985 Finland
2 Riikka Pirskanen RRR Female 1977 Finland
3 Maarit Aaltonen (Pirkkala) Female 1976 Finland 24h: 170
4 Anne Schellingerhout Endurance Female 1973 Finland
5 Tanja Mäenpää Häjyt / Ryttylä Female 1968 Finland
6 Niina Savolainen RRR Female 1965 Finland
7 Eva-Lena Wikström MamIS / IF Drott Female 1973 Finland Maraton 3.30
8 Niina Karvinen Samba Trail Running club Female 1976 Finland
9 Sandra Lundqvist Kristinehamn Multisport Female 1977 Sweden 24h: 226,2 km Spartathlon 30:48
10 Berit Jessen Berits Løbeskole/DULK Female 1974 Denmark 24h: 175 100k: 10:36 6 days 602 km
11 Minna Hänninen (Helsinki) Female 1967 Finland
12 Elisa Kotamäki (Helsinki) Female 1981 Finland 24h: 173
13 Iina Puskala Häjyt ry Female 1975 Finland 24h: 147.625 100k: 13:42 Maraton 3:51
14 Anu Ossberg Team Rahola Female 1974 Finland 24h: 203,069 km
15 Anne Green (Chesterfield) Female 1974 United Kingdom 24h: 175.3 100k: 12:38:22
16 Nina Hyvönen Team Rahola Female 1967 Finland 100k: 11:32
17 Lisa Mobrand (Stockholm) Female 1977 Sweden 18th place Fotrally/ maratonmarschen (30,5hours, 170km)
18 Jenny Vuonoranta Esbo IF Female 1985 Finland 24h: 156km Maraton 2.59,41
19 Sari Granholm Esbo IF Female 1975 Finland
20 Maria Partanen (Helsinki) Female 1981 Finland 24h: 137
21 Michaela Lindström Team Nordic Trail Female 1981 Finland
22 Lilja Hiltunen (Rovaniemi) Female 1961 Finland 24h: 143 km
23 Jane Skov Ørestad if Female 1989 Denmark 24h: 181.9 100k: 10.09
24 Minna Körkkö Arctic Marathon Club Female 1990 Finland 24h: 125 km Marathon 4:17
25 Tuula Latvala Arctic Marathon Club Female 1953 Finland 24h: 159,5 100k: 11.47 Maraton 3.34
26 Sini Huhtala Vehkalahden Veikot Female 1980 Finland 24h: 142 100k: 11.36.35
27 Eeva Liesirova Female 1980 Finland
28 Raili RÜÜTEL Female 1976 Estonia 24h: 180 100k: 11.20
29 Pia Palevuo-Antas Riihimäki Female 1968 Finland 100k: 11:47:59
30 Katri Lehtonen FMR Female 1977 Finland
31 Sinead Kane Ireland Female 1982 Ireland 24h: 172 12 hour race - 112km. Guinness World Record furthest distance for female on a treadmill 12hrs.
32 Tuija Linnapuomi Female 1981 Finland
33 Ingrid Björk Female 1959 Sweden Marathon 3:25:28 50 km 4:34:00 6 h: 55 km
34 Karmen Lepp Female 1992 Estonia 24h: 173
35 Kaija Hattunen Ultra Sisu Female 1971 Finland
36 Helle Manvik Romerike Ultraløperklubb Female 1976 Norway
37 Dee Boland Trailheads Female 1977 Ireland 24h: 142 100k: 12
38 Ninette Banoun Romerike ultraløperklubb Female 1964 Norway 24h: 218,56 100k: 8:46 50KM 3:45:50 UTMB #1 F50-54 in 2017
39 Mari Mauland Spirit Stavanger Friidrett Female 1976 Norway 24h: 218,5 100 miles: 16h 55min
40 Marianne Mäkinen Tampere Female 1969 Finland
41 MIZUKI AOTANI Female 1973 Japan 24h: 230.609km 100k: 9h24m 2017 IAU World Championships Belfast:228.761k 2018 Endurance 24h Ultrun Espoo:221.413k
42 Sille Ehlert Mogensen 2XCDO Female 1982 Denmark 24h: 171
43 Charlotta Långström Vauhtisammakon juoksukoulu Female 1975 Finland
44 Salla Ronkainen Ultrajuoksuseura Sisu Female 1990 Finland Maraton 3.36
45 Kimmo Lindström (Koria) Male 1982 Finland 100k: 12:12:54
46 Pasi Pölkki AAC Haurala Male 1986 Finland
47 Miikka Seppä PEQU THE PANDA Male 1978 Finland
48 Sami Tenngren (Helsinki) Male 1973 Finland
49 Jussi Henttu Endurance Male 1974 Finland 24h: 162km 100k: 9:23
50 Juha Nurmela Arc Sport Male 1978 Finland
51 Tero Penttinen Ultrajuoksuseura Sisu Male 1971 Finland 24h: 172
52 Seppo Mäenpää 100mc.fi/Häjyt Male 1968 Finland 12h - 110,5 km
53 Jukka Loukkaanhuhta Jyväskylä Trail Runners Male 1978 Finland
54 Heikki Riuttanen JKU Male 1969 Finland 24h: 112,628km
55 Patrik Sandberg Endurance Male 1984 Finland 24h: 162,793 km
56 Stefan Mangström (Inkoo) Male 1980 Finland
57 Kari Koljonen (Helsinki) Male 1975 Finland
58 Fredrik Forsström Yxsjöbergs IK Male 1971 Sweden 24h: 184 km
59 Jani Riekkinen (Espoo) Male 1976 Finland
60 Juha Heikkinen (Helsinki) Male 1968 Finland
61 Björn Höglund Esbo IF Male 1972 Finland 24h: 134km
62 Lars Mose Horsens All Runners/DUUL Male 1967 Denmark
63 Juha Kumpulainen Peräkylän ponnistus Male 1960 Finland 24h: 144.666 100k: 11:33:35
64 Markus Ilva Team Rahola Male 1976 Finland
65 Marko Silvennoinen Team Rahola Male 1974 Finland
66 Matteo Papini Happy Runner Club Male 1976 Italy 24h: 161 km 100k: 9hr 40min
67 Yukio Morishita (Helsinki) Male 1948 Finland
68 Kaitsu Vuori Endurance Male 1964 Finland
69 Kaj Koivumäki Team Rahola Male 1968 Finland
70 Per Johansson (Sundsvall) Male 1970 Sweden 24h: 197349
71 Raine Huopalainen (Askola) Male 1980 Finland 24h: 86.2 100k: 5h
72 Aki Ikäheimo K3 Strength and Endurance Male 1980 Finland 100k: 10:40
73 Anton Berglund SK Örnvingen Male 1982 Sweden 100k: 9 h 38 min
74 Janne-Pekka Pietiläinen (Tampere) Male 1982 Finland 24h: 190,6
75 Henrik Lowemark (Ljusdal) Male 1975 Sweden 24h: 200 km
76 Ervin Szitó Hungary Team Male 1970 Hungary 24h: 198 duv
77 Stefan Olsson (Bromma) Male 1965 Sweden 24h: 167 100k: 11:50
78 Kimi Karppinen Endurance Male 1960 Finland
79 Tuomas Kantonen (Espoo) Male 1978 Finland
80 Toni Kaikkonen Pongo Endurance Male 1976 Finland 24h: 172
81 Teppo Härkönen (Helsinki) Male 1971 Finland 24h: 202 100k: 9:41
82 Jouni Jaakola (Veikkola) Male 1969 Finland
83 Marko Perälä TT treenitehdas Pori Male 1970 Finland 24h: 100,680km 100k: N. 14:30
84 Stefan Granskog IF Åland Male 1967 Finland 24h: 118
85 Pasi Laaksonen Bastvik Express Male 1973 Finland 24h: 130 100k: 13:52 Mammuttimarssi 130 km / 21 h Vierumäki 24h hiihto 327 km 24 h pyöräily 575 km / self supported
86 Katsuhiro Tanaka Inobuta-club Male 1971 Japan 24h: 228.697km 100k: 8h09m06s 6day 814.4km 7day 885km
87 Peter Kjeldmann Atlética Horsens Male 1980 Denmark 24h: 184 100k: 11:49
88 Ari Ronkainen Vehkalahden Veikot Male 1968 Finland 12h 105.581km
89 Samuel Fox Helsinki Male 1994 Finland Marathon 3:45h
90 Kimmo Lindström (Koria) Male 1982 Finland 100k: 12:12:54
91 Tapio Koivu Endurance Male 1958 Finland
92 Nikolai Balyshev Male 1968 Finland 24h: 167 km 100k: 11.50
93 Cris Poll Sk ProRunner Male 1990 Estonia 24h: 213
94 Pekka Kuismin Helsingin Tarmo Male 1980 Finland 24h: 141 km
95 Mikko Kohonen Sipoo Male 1977 Finland 100k: 9:15
96 Juhani Lahtinen Kangasala Male 1975 Finland
97 Mika Puskala Häjyt Male 1973 Finland 24h: 173 100k: 8h46 48h 281 mara 3h06
98 Mikko Liukkonen Male 1948 Finland
99 Jari Annaniemi Male 1974 Finland 24h: 152,497km 42,195km/3h39min
100 Kari Jääskeläinen 100mc.fi Male 1963 Finland 24h: 113 100k: 11.17 60 maratonia kalenterivuodessa
101 Emmanouil Psaradakis Dansk Ultraløber Klub Male 1961 Greece 24h: 212.415 km Spartathlon 32:34:35
102 Jani Rintamäki Lahden Ahkera Juoksuklubi Male 1973 Finland 101.517 km 12 tuntia
103 Emil Söderlund Cursores Åland Male 1970 Finland 24h: 218
104 Ismo Eriksson Endurance Male 1971 Finland 24h: 212 100k: 9:29
105 Ivan Bretan Team Ultrasweden LK Male 1965 Sweden 24h: 237
106 Marko Ruuti AAC Haurala Male 1976 Finland 24h: 209,604 100k: 9:14
107 Joakim Ahlin Stockholm Male 1964 Sweden 100k: 14 h Marathon 3:56, 100 mile 26 h
108 Martin Scharp Malmö Löp Male 1968 Sweden 24h: 211,2 (2017) 100k: 9,59.22 (2017) 200 miles: 39 h 22 min (Täby Extreme Challenge)
109 Peter Leisted Bøgevig Tejn IF Male 1972 Denmark 24h: 166.750 100k: 9:43
110 Kimmo Räsänen Ultra Sisu Male 1976 Finland
111 Tomasz Waszkiewicz Endurance Male 1974 Poland 24h: 201 100k: 9,48
112 Michael Clausen Aarhus 1900 A/M Male 1967 Denmark 24h: 165 100k: 8:20:21
113 Ray O'Connor Marathon Club Ireland Male 1969 Ireland
114 Fernando Fernandes C. Atletismo Alentejanos Faro Male 1961 Portugal
115 Albert Heikens Marathon plus Male 1960 Netherlands 24h: 181:04 km 100k: 9:14 our
116 Angel Pallaruelo Cestas SAGC Male 1993 France 24h: 213 100k: 9:02 3 times finisher Spartathlon
117 Gilles Pallaruelo Cestas Male 1963 France 24h: 202 km 100k: 9:14 finisher Spartathlon 2018
118 Fabian Benz LG Ultralauf Male 1988 Germany 24h: 212.775 Finisher Spartathlon 2018
119 Remi Brouard Male 1957 France 24h: 183 kms 100k: 9 h 21 48 heures 290 kms 6 jours 726 kms
120 Jaakko Eskelinen Hoka One One Team (Fi) Male 1986 Finland
121 Tamás Bódis Sashegyi Gepárdok Male 1988 Hungary 100k: 7:39:40
122 Mikko Liukka Male 1978 Finland 24h: 163,2 100k: 9:22
123 Antonio Tallarita Green & Sport Gela Male 1960 Italy 24h: 226.800 100k: 8:35 48 hours 326.144 km 6 days Pantano 6 Day 761.462 km Balatonfured
124 Tuomas Maisala Team Duro Male 1976 Finland Nuts Karhunkierros 2018 160km 25h; Synkkä Syysunelma 2018 95km 16,5h, Vantaa Marathon 2004 2:50
125 Darren Sheridan DBRC Male 1975 Ireland 24h: 210 100k: 9:00
126 Mika Vallinen Puntti-Karhut Male 1983 Finland
127 Radi Milev Tsvetanka Hristova Male 1948 Bulgaria 24h: 182 48h - 316.648 km (2018) best score for M70
128 Pertti Kalliola FMR Male 1947 Finland 24h: 215 km
129 Petri Koivunen Ruosniemen Luupäät Male 1976 Finland 24h: 163km 100k: 11h52min
130 Tero Matikka Harjus triathlon Male 1977 Finland
131 Simen Holvik GTI Friidrettsklubb Male 1977 Norway Marathon: 02:52:02
132 Timo Tuominen Littoinen Male 1968 Finland
133 Rain Seepõld #Headinimesed Male 1989 Estonia 24h: 153,852 (2015) 100k: 08:33 (2018) 12h- 135,790 km(2018)
134 Matthew Blackburn Male 1985 United Kingdom 24h: 218km Spartathlon - 29.48
135 Olavi Kotro LUM Male 1981 Finland 24h: 162,6 km 100k: 9:05:26 Maraton 2:54:16
136 Michael Irrgang LG Ultralauf Male 1964 Germany 24h: 236 100k: 8:36
137 Jyrki Leskelä Northern Trail Runners Male 1971 Finland 24h: 175km 100k: 11:09 48h 295km. 30 maratonia peräkkäisinä päivinä (heinäkuu 2017, Nuorgam-Helsinki etappijuoksuna).
138 Jari Soikkeli Ultra Sisu Male 1970 Finland 24h: 247
139 Sakari Haka Endurance Male 1959 Finland
140 Vesa Keränen ACE Rovaniemi Male 1990 Finland NUTS YPH 18:57:33 (2018)
Places available: 0

Waiting List

Endurance 24h 2019 Waiting list
# NAME CLUB (CITY) CLASS YoB NAT. Best results
1 Jukka Reponen FMR Male 1984 Finland 6h 64,932km
2 Pasi Ukkola Iitin Pyrintö Male 1970 Finland NUTS Karhunkierros 83km/15h Vaarojen Maraton 65km/12h 30min
3 Seppo Karvo Arctic Marathon Club Male 1952 Finland
4 Henrik Aarup Svendsen VEJLE IF Male 1966 Denmark 72h 375k 6D 602k
5 Tina Andersen Tranum Female 1976 Denmark 24h: 193 100k: 10.26
6 Tonny Kristensen Tranum Male 1964 Denmark
7 Aku Kopakkala Male 1958 Finland 6d 644
8 Peter Lönnblad Espoo Male 1979 Finland Maraton 3h29min
9 Terje Sandness Team Sandness Male 1964 Norway
10 Ilona Harjunpää Team Rahola Female 1979 Finland
11 kristian mäkelä niinisalo Male 1970 Finland 24h: 184
12 Saint Martin Laurent Dévoreur de bitume Male 1961 France 24h: 219km 100k: 8h00
13 Susann Berg Ik Falken Female 1982 Finland
14 Hannes Pasanen Hyvinkään rasti Male 1978 Finland Marathon 3.19 Puolimarathon 1.29 Transgrancanaria 21h Nuuksio 70km 8h
15 Zoey Cheng Female 1985 Canada
16 Susanne Lorinder Salomon Running Sweden Female 1971 Sweden 24h: 183,8 km
17 Valery Lebedinskiy Office Triathlon Male 1983 Russian Federation 42km - 2:57
18 Roman Packbier Male 1972 Netherlands 24h: 184 100k: 10:30
19 DMYTRO MIKHIEIEV Male 1980 Ukraine 24h: 204 100k: 8,59
20 Kevin Vilhelmsen Thonimara.dk Male 1963 Denmark 24h: 123 100k: 12.20
21 Graeme Harre Male 1967 United Kingdom
22 Jonna Kärkkäinen Helsinki Female 1994 Finland 80km 10:17h
23 Cormier Mireille TobeSport Female 1959 France 24h: 154 100k: 12h12 8 jours : 626 km 6 jours : 484 km
Runners on waiting list: 23

Esport Arena 23.-24.02.2019

%d bloggaajaa tykkää tästä: